Στο χώρο δίπλα από την πλατεία Παλαιών Πατρών Γερμανού (έναντι του ΙΚΑ), πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το κρητικό γλέντι που διοργάνωσε μετά από 2 χρόνια λόγω της πανδημίας ο Σύλλογος Κρητών Ηλιούπολης “Η ΚΡΗΤΗ”.
Ο σύλλογος Κρητών είναι από τους πιο παλιούς στην πόλη και ιδρύθηκε το 1956 ,τα μέλη και οι φίλοι του ανταποκρίνονται με επιτυχία σε ανάλογες εκδηλώσεις όπου ο χορός και το τραγούδι έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Πέτρος Σαριδάκης υπό τους ήχους της κρητικής λύρας και του λαούτου χάρισαν στους παρευρισκόμενους μια όμορφη κρητική βραδιά.
Την εκδήλωση τίμησαν μεταξύ άλλων, ο δήμαρχος Γιώργος Χατζηδάκης, ο βουλευτής Νοτίου Τομέα της ΝΔ Βασίλης Σπανάκης, ο επικεφαλής της παράταξης «Η Πόλη που θέλω» Γαβριήλ Αραμπατζής, ο επικεφαλής της παράταξης ”Πρώτα η Ηλιούπολη” Στάθης Ψυρρόπουλος, ο επικεφαλής της παράταξης «Ηλιούπολη Πάμε Μπροστά» Τάσος Ευσταθίου, ο επικεφαλής της παράταξης «Ηλιού – Πόλις ανθρώπινη πόλη» Δημήτρης Ασβεστάς, αντιδήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι και στελέχη δημοτικών παρατάξεων της πόλης.
ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ
![](https://www.cityofilioupolis.gr/wp-content/uploads/2022/07/Κρητικό-γλέντι-Ηλιούπολη_06-1-1024x485.jpg)
![](https://www.cityofilioupolis.gr/wp-content/uploads/2022/07/Κρητικό-γλέντι-Ηλιούπολη_05-1-1024x665.jpg)
Βασίλης Σπανάκης με τον Γαβριήλ Αραμπατζή
![](https://www.cityofilioupolis.gr/wp-content/uploads/2022/07/Κρητικό-γλέντι-Ηλιούπολη_02-1024x768.jpg)
![](https://www.cityofilioupolis.gr/wp-content/uploads/2022/07/Κρητικό-γλέντι-Ηλιούπολη_04-1-1024x769.jpg)
![](https://www.cityofilioupolis.gr/wp-content/uploads/2022/07/Κρητικό-γλέντι-Ηλιούπολη_03-1-1024x768.jpg)
![](https://www.cityofilioupolis.gr/wp-content/uploads/2022/07/Κρητικό-γλέντι-Ηλιούπολη_01-1-1024x768.jpg)
![](https://www.cityofilioupolis.gr/wp-content/uploads/2022/07/Κρητικό-γλέντι-Ηλιούπολη_0-1-1024x768.jpg)